Kocięta uwielbiają ruch oraz zabawę. Właśnie dlatego ich zapotrzebowanie na energię jest o wiele wyższe. Pierwsze miesiące życia mają kluczowy wpływ na rozwój zwierzaka. Odpowiedzialny właściciel musi zadbać o optymalnie zbilansowaną dietę. Zastanawiasz się, jaka tania, a zarazem dobra karma dla młodych kotów będzie odpowiednia? Zapoznaj się ze stworzonym przez nas zestawieniem. W rankingu umieszczono wyłącznie sprawdzone produkty, które cechują się bezpiecznym i wartościowym składem. Formuła nie stanowi żadnego zagrożenia dla pupila.
Jaka najlepsza karma dla kociąt?
Dobra karma dla małych kotów powinna bazować na mięsie oraz produktach mięsnych. Należy unikać jedzenia, które posiada substytut w postaci białka roślinnego. Im więcej białka odzwierzęcego, tym lepiej, gdyż to właśnie ono stanowi budulec organizmu. Oczywiście należy uważać na kaloryczność. Zbyt duża ilość tłuszczów nie jest mile widziana, szczególnie jeśli nasz pupil jest średnio aktywny. Jedzenie dla kociąt powinno być również źródłem witamin oraz minerałów. Dużą rolę odgrywa błonnik, który reguluje procesy trawienne. Usprawnia on metabolizm, dzięki czemu możliwa jest skuteczna eliminacja szkodliwych toksyn. Dobrze, jeśli w składzie posiłków dla kociąt znajdują się antyoksydanty, czyli związki odpowiadające za eliminację wolnych rodników. Trzeba uważać na wszelkie konserwanty, takie jak np. sztuczne aromaty, czy też wspomagacze smaku. To zbędne dodatki, które nie wpływają pozytywnie na organizm czworonoga.
Nadal nie masz pojęcia, jaka karma dla kociąt będzie najlepszym wyborem? Zwróć uwagę na zawartość tauryny. Doskonale wpływa ona na narząd wzroku, a także wyostrza zmysły. Warto jest pamiętać, że każdy kot jest łowcą. Mile widziana jest także duża zawartość kwasów tłuszczowych. Świetnie wpływają one na układ immunologiczny, co zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób lub infekcji. Karmy niskiej jakości zwykle posiadają wypełniacze w postaci zbóż. Na uwagę zasługuje fakt, że często wywołują one reakcje alergiczne, a więc należy ich unikać.
Mokra czy sucha karma dla kociąt?
To, jaka karma będzie podawana kociakowi zależy przede wszystkim od właściciela. Zwierzak może spożywać zarówno mokre, jak i suche jedzenie. Najlepiej, jeśli tylko jeden rodzaj dominuje w diecie. Wiele osób rekomenduje proporcje 80 – 20%. Dzięki temu można uniknąć rozmaitych dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Mokra karma jest łatwiejsza w zgryzieniu. Ponadto posiada ona sporą zawartość wody, co jest ważne w przypadku, gdy zwierzak niechętnie pije. Nie bez znaczenia są również walory zapachowe i smakowe, które zachęcają kota do spożycia. Istotne jest to, aby nie przekraczać zalecanych porcji. Może zdarzyć się tak, że po skończonym jedzeniu zwierzak będzie domagał się dosypania pokarmu. Sytość zwykle przychodzi nieco później, gdyż tempo jedzenia jest wysokie. Karma mokra ulega szybszemu strawieniu, co również ma duże znaczenie. Jedzenie w postaci suchych granulek jest wygodne w dozowaniu oraz przechowywaniu. Pozytywnie wpływa na jamę ustną, gdyż chroni przed nadmiernym osadzaniem się kamienia.